تفاوت دوربین‌‌‌‌های فول فریم و کراپ دار

full frame vs crop sensor

دوربین‌‌‌‌های دی اس ال آر  در دو فرمت فول فریم   و کراپ یا هاف فریم عرضه می‌شوند. این دسته بندی بر اساس ابعاد حسگر(سنسور) صورت گرفته است. حسگر‌‌‌‌های فول فریم دارای همان ابعاد فیلم‌‌‌‌‌های ۳۵ میلی‌متری هستند (یعنی ۲۴*۳۶) در حالی که حسگر‌‌‌‌های کراپ در ابعاد کوچک‌تری(حدود ۱۵*۲۴) تولید می‌شوند.

هر یک از سازندگان دوربین‌‌‌‌های دیجیتال از ضریب خاصی برای سایز سنسور کراپ دوربین هایشان استفاده می‌کنند. این ضریب برای دوربین‌‌‌‌‌های نیکون ۱.۵ است برای دوربین‌‌‌‌‌های کانن ۱.۶ است.

https://saeidpix.ir/wp-content/uploads/2022/06/c519980f661d0773d8195ebcc7692710.jpg

نکته: اندازه‌ی سنسور ربطی به تعداد مگاپیکسل‌ها ندارد. برای مثال رزولوشن ۲۴ مگاپیکسلِ دوربین فول‌ فریم با دوربین کراپ دار تفاوتی ندارد.

 

زاویه یا میدان دید:

اگر از یک لنز یکسان در دوربین‌‌‌‌های فول فریم و کراپ دار استفاده کنیم چون دوربین فول فریم دارای سنسور بزرگتری است زاویه باز تری را تحت پوشش قرار می‌دهد. ولی دوربین کراپ دار زاویه محدودتری نسبت به فول فریم را پوشش می‌دهد. بطور مثال می‌توانید این آزمایش را با دوربین D850  نیکون که فول فریم است با یک دوربین کراپ دار مانند D7200 نیکون   با یک لنز یکسان مانند ۲۴-۷۰  انجام دهید.

فاصله کانونی

اگر شما یک لنز ۵۰ میلی متر را بر روی دوربین فول فریم بگذارید و عکاسی کنید همان فاصله کانونی ۵۰ میلی متر را خواهید داشت اما اگر این لنز را بر روی یک دوربین کراپ دار بگذارید عکسی که شما خواهید دید مشابه زاویه دید عکسی است که با لنز ۷۵ میلی متر بر روی دوربین فول فریم گرفته اید. دلیل این امر این است که چون سنسور کراپ دار شما دارای ضریب ۱.۵ است و از سنسور فول فریم کوچکتر است لذا این ضریب روی زاویه دید و در نهایت فاصله کانونی شما تاثیر می‌گذارد. در واقع این ضریب ضرب در فاصله کانونی یعنی ۵۰ می‌شود.

از تفاوت‌‌‌‌های دیگر این دو نوع دوربین می‌توان به عملکرد در نور کم اشاره کرد که دوربین فول فریم در نور کم کیفیت بهتری دارد. دلیل این امر این است که فتوسایت‌های سنسور دوربین‌‌‌‌‌های فول فریم بزر‌گ‌تر هستند، و به همین دلیل فوتون‌های بیشتری روی فتوسایت‌ها قرار می‌گیرند و داده‌‌‌‌‌های بیشتری برای کار فراهم می‌کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *